© Copyright 2021 by Chatschool

Facebook - Chatschool
Instagram - Chatschool
11 sierpnia 2020

Szybki bieg życia oraz nadmiar obowiązków zazwyczaj niekorzystnie wpływa na wolny czas skoncentrowany na rozwoju, chociażby tym językowym. Język jest sferą, która wymaga zarówno czasu, jaki i regularności oraz systematyczności. Niestety wir życiowych zadań XXI wieku nie sprzyja nauce, a zarazem to właśnie znajomość języków jest jednym z kluczowych wymogów, determinującym otrzymanie pracy, czy kontraktu. 

Na szczęście postęp technologiczny przychodzi nam z pomocą  i proponuje aplikacje na smartfony, które w każdym momencie można wykorzystać. Aplikacje te dzielą się na różne rodzaje skupiające się na: gramatyce, słownictwu, mówieniu, pisaniu itp. Aby ułatwić Wam wybór najlepszych aplikacji przetestowaliśmy kilka z nich i przedstawiamy je poniżej ! Są one podzielona na kategorie i poziomy. Tak więc przez chwilę zastanówcie się, w której sferze czujecie się najmniej pewnie i do dzieła ! Pobierzcie aplikację i zacznijcie przygodę z angielskim w każdym miejscu i każdej porze :)

 

SŁOWNICTWO I GRAMATYKA

 

1. Duolingo

 

POZIOM: A1/A2 (początkujący)

SYSTEM: Android i IOS

CENA: aplikacja darmowa, możliwość wykupienia konta premium z dodatkowymi opcjami  

Rozpoczynając przygodę z językiem angielskim warto zacząć od aplikacji Duolingo. Aplikacja skupiona jest głównie wokół słownictwa i bardzo podstawowej gramatyki. Aplikacja jest bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze. Podzielona jest na kolejne tematy o różnych zagadnieniach taki jak: jedzenie, zawody, przyimki czas teraźniejszy i wiele więcej. Pomiędzy tematami przechodzi się płynnie, a każdy z nich składa się z 5 testów z pytaniami w obrębie danego tematu. Zadania przybierają różne formy: 

- quizu z jedną odpowiedzią poprawną

- tłumaczeniem zdania/słówka na polski lub angielski

- odsłuchaniu zdania po angielsku, a następnie odtworzeniu go z rozsypanki wyrazowej

- wypowiedzeniu podanych słów/fraz po angielsku 

 

 

Przy każdym zadaniu można wejść w forum i dyskutować z innymi użytkownikami na temat danego pytania. 

 

 

Poniżej możecie zobaczyć kilka pierwszych tematów, które oferuje Duolingo.  

 

 

Jednak zanim dojdziecie do powyższej tablicy tematów należy przejść przez kilka kroków. Po pobraniu aplikacji na telefon, należy wybrać język (Duolingo umożliwia naukę także innych języków, nie tylko angielskiego), wybrać powód rozpoczęcia nauki, dzienny cel np. nauka codziennie przez 10 minut (optymalny wariant, który można później zmieniać) oraz ścieżkę nauki. W ostatnim punkcie możecie od razu zacząć naukę angielskiego krótkim i bardzo prostym testem lub przejść do testu poziomującego. Test poziomujący jest na poziomie A1 (czyli dla tych z Was, którzy mieli styczność z językiem i potrafią stworzyć i przetłumaczyć zdania pokroju “They had cars”).

 

 

Warto również założyć darmowe konto. Trwa to kilka minut, a aby tego dokonać wystarczy podać swój wiek, imię, email oraz wymyślić hasło. Dzięki temu macie możliwość zapisywania wyników testów, co pozwala na bieżąco monitorować progres. Do tego służy panel ze statystykami. Panel ten pokazuje Wam: ile dni z rzędu regularnie się uczyliście się języka, ile punktów oraz koron zdobyliście za wykonane testy oraz w jakiej lidze jesteście. Im więcej przerobionych tematów i zadań tym wyższa liga. 

Dodatkowo możecie tutaj edytować swój profil np. poprzez dodanie zdjęcie profilowego oraz zapraszać się do aplikacji ze znajomymi i wspólnie dzielić się swoim progresem!

 

 

Na samym dole panelu ze statystykami można wejść w zakładkę osiągnięcia. Prosta rzecz, jak zdobywanie orderów za kolejne postępy, dodatkowo motywuje i angażuje użytkowników do systematycznej pracy. Zanim zdobędziecie daną odznakę, aplikacja informuje ile kryteriów musicie spełnić, aby uzyskać order. 

Dodatkowo po ukończeniu 9 lekcji automatycznie odblokowuje się tablica wyników, która pozwala porównywać się z innymi użytkownikami. A jak wiadomo, zdrowa rywalizacja jest bardzo motywująca. 

 

 

Chętni mogą dokupić wersję Duolingo Premium, która pozwala korzystać z dodatkowych opcji takich jak: zamrożenie czasu, które pozwala ominąć dzień ćwiczeń, bez utraty dni nauki z rzędu, albo otrzymać dodatkową liczbę żyć, która pozwala popełniać więcej błędów podczas lekcji. Na początku możecie przetestować wersję premium za 14 dni za darmo. Jednakże z Duolingo można korzystać w pełni, wykonując kolejne zadania bez płatnych funkcji, które pełnią bardziej formę udogodnień, niż posiadają faktyczny wpływ na jakość nauki. 

 

 

2. Angielski - ucz się języka 

 

POZIOM: A2/B1/B2/C1 (początkujący, średni, średniozaawansowany, zaawansowany) 

CENA: aplikacja darmowa 

SYSTEM: Android 

Angielski - ucz się języka, jest aplikacją w sam raz dla osób na poziomie A2+, przede wszystkim dlatego, że jest ona stworzona w języku polskim. Osoby, które już pierwsze kroki z językiem mają za sobą, powinny pomyśleć o tej aplikacji. Łączy ona zarówno zagadnienia gramatyczne, jak i słownictwo (nauka z fiszek), a tematów do nauki jest wiele: sytuacje codzienne i język potoczny, szkoła, praca, biznes, podróże i inne. 

Największą zaletą aplikacji jest to, że działa w trybie offline ! Nawet jak nie masz Internetu, albo zasięgu w danym momencie, wciąż możesz pogłębiać językową wiedzę.  

Menu aplikacji składa się z kilku modułów: słownika, lekcji, gramatyki, ciekawostek itd. W dalszej części artykułu możecie poczytać więcej o czym jest dany moduł. Dodatkowo strona startowa pokazuje Wam na jakim poziomie aktualnie się znajdujecie oraz jaki procent wiedzy z danego poziomu został już przyswojony. 

 

 

SŁOWNIK - słownik polsko-angielski lub angielsko-polski (wybór danego wariantu jest możliwy w prawym górnym rogu). Aby skorzystać ze słownika wystarczy wpisać początek frazy i aplikacja automatycznie wyszukuje interesujące Was słówko.

 

 

LEKCJE - wchodząc w moduł lekcji, rozwija się się lista działów od poziomu A1 (najprostszy), przez A2, B1, B2, C1, C2 (najbardziej zaawansowany), angielski biznesowy i dział mieszany, który łączy wszystkie poziomy. Po wejściu w dany dział otwiera się lista tematów, które można przerobić. Każdy temat składa się z fiszek z polskim słówkiem, które należy przetłumaczyć na język angielski. Tłumaczenie nie trzeba nigdzie wpisywać, lecz należy “zrobić to w głowie”, po czym można zobaczyć tłumaczenie. Jeśli słowo zostało przetłumaczone poprawnie, zaznaczamy buźkę uśmiechniętą, jeśli nie - smutną i wracamy do niego innym razem. Dodatkowo klikając w głośnik, można odsłuchać lektora wypowiadającego dane słówko. 

 

 

MOJE LEKCJE I NOTATKI - aby móc korzystać z tej zakładki należy najpierw założyć konto. Można to zrobić za pośrednictwem Facebooka, albo utworzyć oddzielne konto poprzez podanie imienia, nazwiska, maila i utworzenie hasła. Dzięki tej funkcji można dodawać swoje słownictwo i lekcje. 

 

 

LOSOWE - ten dział to po prostu losowe fiszki ze wszystkich tematów i poziomów, które znajdują się w zakładce “Lekcje”. Kiedy przerobicie już wszystkie tematy, warto tutaj zajrzeć, żeby utrwalać zdobytą wiedzę. Fiszki działają na takiej samej zasadzie, jak te opisie przy module “Lekcje”.

TEST - testy pozwalają ocenić Wasz postępy w nauce. Do wyboru są 2 rodzaje testów: testy wyboru (w wersji angielskiej i polskiej) oraz testy typu odgadnij słowo (również w wersji angielskiej i polskiej). Wchodząc w dany wariant testu, rozwija się lista wszystkich poziomów. Zatem po przebraniu lekcji z danego poziomu warto udać się w ten moduł, żeby na bieżąco sprawdzać swój progres. 

 

 

Testy wyboru polegają na wybraniu 1 poprawnej odpowiedzi z 3 możliwych. W wersji polskiej należy prawidłowo przetłumaczyć słowo/frazę z polskiego na angielski, natomiast wersja angielska odwrotnie - z angielskiego na polski. Wszystkie testy zawierają po 20 pytań, a zielony pasek na dole informuje na ile procent pytań udzieliliście już poprawnych odpowiedzi. Po ukończeniu testu można sprawdzić swoje odpowiedzi. 

 

 

Testy typu odgadnij słowo są nieco trudniejsze. W wersji polskiej należy wpisać tłumaczenie polskiego słowa na język angielski, natomiast w wersji angielskiej - odwrotnie. Jedna seria testu składa się zawsze z 10 pytań. Małym ułatwieniem jest to, że aplikacja pokazuje z ilu liter składa się wpisywane słowo. Dodatkowo możecie uzyskać podpowiedź w postaci automatycznego uzupełniania kilku brakujących liter, klikając w pierwsze kółko w prawym dolnym rogu. Po wpisaniu danego słowa, należy kliknąć kółeczko ze znacznikiem fifki i  od razu dowiadujecie się, czy udzieliliście prawidłowej odpowiedzi - na zielono podświetlają się prawidłowo wpisane litery. Natomiast na czerwono automatycznie poprawione przez aplikację, lecz uprzednio źle wpisane litery. 

 

 

GRAMATYKA - w tym module można znaleźć opisane po polsku informacje o różnych konstrukcjach gramatycznych. Znajdują się zarówno te bardziej podstawowe zagadnienia typu: liczebniki, przyimki, czasy itp., a także 3 inne działy, poświęcone odpowiednio: 

- czasownikom - np. czasowniki łączne, nieregularne, konstrukcje typu “have to”, “used to” itd. 

- rzeczownikom: rzeczowniki złożone i zasady tworzenia  liczby mnogiej

- inne - np. przyimki, przysłówki, zaimki

 

 

CIEKAWOSTKI - bardzo ciekawym modułem są ciekawostki. Znajdziecie tu mix informacji, które można potraktować bardziej jako uzupełnienie wiedzy, chodź dla niektórych informacje te mogą być użyteczne również w codziennym życiu.  Moduł ten składa się z 4 działów:

- podstawy: Top 100 słówek/rzeczowników/przymiotników, najpotrzebniejsze zwroty i idiomy 

- geografia: nazwy państw i kontynentów oraz miast po angielsku

- biznes: najpopularniejsze błędy z zakresu Business English, oraz przydatne skróty 

- inne: false friends (czyli słowa/frazy, które łatwo pomylić z polskimi odpowiednikami), łacina w języku angielskim, skróty w ogłoszeniach oraz rozmówki polsko-angielskie. 

 

 

ODMIANA CZASOWNIKÓW - znajdziecie tutaj listę najbardziej popularnych czasowników. Klikając w dany czasownik, otwiera się plik z odmianą wybranego czasownika przez wszystkie czasy. Pozwala Wam to dodatkowo przestudiować konstrukcję zdań z użyciem różnych czasów. Bardzo fajna opcja dla osób na poziomach A2, czy B1. 

 

 

ROZMÓWKI POLSKO ANGIELSKI - jest oddzielną darmową aplikacją tego samego twórcy, która zawiera przydatne słowa i zwroty w języku angielskim 

 

SŁOWNICTWO

 

3. Learn English Podcasts

 

POZIOM: B1 (średni)

SYSTEM: Android i IOS

CENA: aplikacja darmowa 

Aplikacja w sam raz dla osób, które chcą podszkolić się w rozumieniu ze słuchu. Najpierw należy odsłuchać rozmów anglojęzycznych native spekaer-ów (a taktyka jest różnorodna i skupia się wokół codziennych zagadnień takich jak: praca, święta, planowanie, ludzie, jedzenie itd). Aplikacja zawiera  w sumie 80 epizodów po 20/30 minut ( w sumie ponad 20h anglojęzycznych dialogów!). 

Menu Learn English Podcast jest bardzo proste, wystarczy wejść w dany unit, po czym wyświetla się lista wszystkich epizodów z danego działu. Dodatkowo przy każdym epizodzie widnieje krótki opis o czym jest dane nagrania, co ułatwia wybranie najbardziej interesujących treści. 

Aby odsłuchać tekst wystarczy kliknąć w zieloną strzałeczkę “download”. Dzięki temu macie możliwość pobrania podcastów na telefon/tablet i odsłuchania ich w trybie offline. Brak lub limit Internetu nie może być już wymówką ! 

 

 

Dla tych, którzy lubią “widzieć” odsłuchiwany tekst, są przygotowane skrypty. Skrypt jest podzielony na krótkie części. Aplikacja pozwala dodatkowo wybierać część, która ma zostać odtworzona. Wtedy wypowiadana przez native-a fraza podświetla się wraz z odsłuchwiwanym tekstem, co aktywuje zarówno pamięć słuchową, jak i ikoniczną, przekładając się na jeszcze lepsze efekty.  

Dużym udogodnieniem jest to, że skrypt można kopiować i np. wrzucić do tłumacza, dzięki czemu macie możliwość przetłumaczenia niezrozumiałych zagadnień, czy słówek.

Naszą złotą radą jest kopiowane problematycznych zagadnień do notatnika w telefonie i wracania do nich po pewnym czasie, tak aby utrwalać nowe słownictwo. 

 

 

Po odsłuchaniu nagrania i przeanalizowaniu skryptu czas na quiz, który pozwala sprawdzić ile w praktyce zrozumieliście i zapamiętaliście z dialogu. Każdy epizod kończy się wspomnianym mini sprawdzianem, co jeszcze bardziej motywuje do dokładnego przesłuchania nagrań. 

Po przerobieniu quizu, możecie sprawdzić, czy Wasze odpowiedzi są poprawne. Wystarczy kliknąć w “check” na panelu pod pytaniem. Jeśli Wasza odpowiedź była błędna możecie zresetować pytanie (przycisk “reset”) i spróbować odpowiedź na nie jeszcze raz lub od razu sprawdzić która odpowiedź jest prawidłowa (przycisk “answer”)

 

 

Inną zaletą aplikacji jest możliwość odsłuchiwania podcastów w tle - czyli np. możecie włączyć notatnik i w tym samy czasie robić notatki z nagrania (nauka jest wtedy 2 razy bardziej efektywna i maksymalnie wykorzystujecie czas), albo scrollować facebooka (“nieświadoma słuchanie”, choć mniej efektywne, też ma wpływ i w przyszłości łatwiej jest skojarzyć słówko, które wcześniej zostało zasłyszane, nawet nieświadomie.)

 

4. English idioms and phrases

 

POZIOM: B2/C1 (średniozaawansowany i zaawansowany) 

CENA: aplikacja darmowa 

SYSTEM: Android 

Idiomy to krótkie metaforyczne stwierdzenia, które różnicują poziomy B2 i C1. Tłumaczenie poszczególnych słów z całego idiomu jest mylące i często nie ma żadnego sensu. Dopiero poznanie ukrytego znaczenia danego idiomu, pozwala na jego zrozumienie i możliwość wykorzystania w praktyce. A to już nie lada wyzwanie, bo idiomów w języku angielskim jest mnóstwo i nawet Anglicy nie znają ich wszystkich. Przykładowo, czy znacie znaczenie takiego idiomu “Long in the tooth”  ? Nie ? No to czas pobrać aplikację i rozpocząć naukę ;) 

Aplikacja jest stworzona dla osób, które mają już dobrze opanowaną gramatykę i słownictwo, a chcą daje kształcić się i dążyć do poziomu native-a powinny zagłębić się w idiomy!  

English idioms and phrases jest pewnego rodzaju „słownikiem” idiomów i fraz, których znaczenie wyjaśniane jest w języku angielskim, a dodatkowo podane są przykłady zdań z użyciem danego idiomu/frazy w adekwatnym dla nich kontekście. W sam raz do poczytania w wolnej chwili!

 

 

Myślicie, że to wszystko ? Nic bardziej mylnego ! Do utrwalania wiedzy potrzebne są testy. Również ta aplikacja dysponuje wieloma quizami, które pozwalają sprawdzić wiedzę i utrwalać nowo poznane idiomy! W sumie do przerobienia jest aż 64 quizów. Do wyboru są 2 kategorie testów z idiomów: sprawdzające rozumienie/definicje idiomu lub jego zastosowanie w kontekście. Po zaznaczeniu odpowiedzi od razu pojawia się informacja, czy wybraliście prawidłową odpowiedź. Na samym dole znajduje się również tłumaczenie prawidłowego idiomu. 

 

 

Dodatkowe zalety aplikacji:

- Przejrzystość - aplikacja składa się z 3 modułów, które dzielą się na podziały: 

  • IDIOMS, który składa się z następujących podziałów Learn idioms, Context test i Meaning test. 

  • NOUNS + PREPOSITIONS, dzielący się na 2 podgrupy: Learn i Test

  • INFINITIVE / GERUND, również składający się z 2 poddziałów: Learn i Test

 Dodatkowo na stronie głównej widnieje informacja ile sesji/quizów przerobiliście.

 

 

- Lista idiomów i fraz ułożona alfabetycznie - dodatkowo w pasku na górze można wpisać początek konkretnego idiomu/frazy, co pozwala wyszukać definicję po nazwie.

 

 

- Bookmarks - czyli możliwość zapisywania poszczególnych idiomów/fraz. Jeśli jakiś idiom/fraza wpadły Wam w oko ;) albo sprawił Wam więcej trudności, możecie oznaczyć go zieloną wstążeczką. Następnie można wejść w zakładkę “zielonej wstążki”, gdzie znajdziecie listę oznaczonych fraz/idiomów.

 

 

GRAMATYKA

 

5. English grammar - Learn & Quiz

 

POZIOM: B1/B2 (średni i średniozaawansowany)

CENA: aplikacja darmowa 

SYSTEM: Android 

Osoby na poziomie średnim i średniozaawansowanym, które mają już opanowane podstawowe zagadnienia, mogą dalej szkolić się i zagłębiać się w bardziej skomplikowane gramatyczne zagadnienia z aplikacją English Grammar - Learn & Quiz. Już na początku mamy “ pod górkę”, bo aplikacja jest … cała po angielsku. Pozwala to jeszcze lepiej wkręcić się w naukę !

 

 

Menu aplikacji jest proste i przejrzyste, a w jego skład wchodzą następujące zakładki:

1. Topic Wise Free Test - znajdziecie tu testy podzielone na działy takie jak: phrasal verbs, adjectives, plural form, prepositions i wiele innych. Wystarczy wybrać interesujący Was dział, aby rozwinąć pełną listę testów z danego unitu. Każdy test składa się z 10 pytań. Po jego ukończeniu można sprawdzić ile punktów uzyskaliście. Jeśli uzyskana liczba punktów Was nie satysfakcjonuje możecie test powtórzyć (przycisk “retake”) lub od razu sprawdzić odpowiedzi (przycisk “review”)

 

 

2. 150+ Test Free - w tej zakładce znajduje się 176 testów gramatycznych, bez podziału na działy. Jest to więc mieszanka wszystkiego co kryje w sobie gramatyka języka angielskiego. Tak samo jak w poprzedniej zakładce po ukończeniu testu składającego się z 10 pytań możecie go powtórzyć lub sprawdzić swoje odpowiedzi. 

 

 

3. Grammar Concepts - znajdują się tutaj podstawowe zagadnienia gramatyczne, czyli informacje o przymiotnikach, rzeczownikach, przyimkach itp., a także przykłady ich użyć w zdaniu. Wszystko opisane zwięźle, na temat i oczywiście po angielsku ! Z racji tego, że aplikacja jest przeznaczona dla osób na min. poziomie B1 ten moduł jest bardziej formą przypomnienia, czy powtórzenia materiału. 

 

 

4. Step by step Learn Guide - jest rozwinięciem poprzedniego modułu, podzielony na działy, takie jak: tryby warunkowe, strona bierna i czynna, idiomy, question tags itd. - w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje gramatyczne. Cześć z nich może być formą przypomnienia, a część uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy. 

 

 

5. Learn Spoken English - czyli praktyczne wykorzystanie języka. Można tutaj znaleźć informację o użyciu pewnych form. Znajdują się tutaj bardziej podstawowe zagadnienia takie jak zastosowanie: “I am”, “Can” , “Must have/wouldn’t have” i inne podobne aspekty gramatyczne. Głównym celem jest czytanie na głos przykładowych zdań i naukę w jakim kontekście można je wykorzystać. Moduł rekomendowany bardziej dla osób na poziomie B1. 

 

 

6. Let Android Speak - w tej zakładce możecie wpisać dowolny tekst po angielsku, który następnie możecie odsłuchać.  Przypominamy, że nauka poprawnej wymowy jest bardzo ważna i aplikacja przychodzi tutaj z pomocą. Niezależnie, czy preferujecie brytyjski czy amerykański akcent, możecie odsłuchać tekstu, wypowiadanego zarówno przez Brytyjczyka, jak i Amerykanina. Dodatkowo możecie ustawić szybkość wypowiedzi i np. zwolnić kiedy lektor wymawia najbardziej problematyczną frazę. Aplikacja umożliwia również ustawić wysokość tonu głosu lektora.

 

 

 

7. Sample Letters - bardzo przydatny moduł, który można traktować jako ściągawkę przy pisaniu anglojęzycznych pism. Można tutaj znaleźć przykładowe listy/maile do banku, do profesora, czy nauczyciela, korespondencję biznesową i inne. Listy/maile mają formę oficjalną i zawierają zwroty typowe dla tego typu korespondencji.

 

 

8. Tenses - ostatni moduł to opis wszystkich czasów. Zarówno tych podstawowych jak Present Simple oraz tych bardziej zaawansowanych typu Present Perfect Continuous. Znajduje się tu krótki opis zastosowania danego czasu oraz przykładowe konstrukcje zdań twierdzących, przeczących oraz pytań. 

 

 

Przytoczone w tym artykule aplikacje, stanowią bardzo dobre uzupełnienie do nauki języka angielskiego. Często pełnią funkcję motywującą, pozwalającą na monitorowanie progresu. Każdego dnia warto poświęcić chwilę na przerobienie nawet jednego zagadnienia. Na pewno efekty będą bardziej satysfakcjonujące niż scrollowanie Facebooka przez chociażby 10 minut dziennie ;) 

 

 

 

 

TOP 5 aplikacji do nauki angielskiego za darmo
Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool