Platforma do nauki angielskiego na żywo z lektorami I Chatschool

Bezpłatna lekcja

Umów bezpłatną lekcję

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool

Certyfikaty z języka angielskiego

 

Na polskim rynku jest bardzo wiele różnych egzaminów z języka angielskiego. Poniżej prezentuję sześć najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie.

 

 

TOEFL

 

TOEFL, czyli Test of English as a Foreign Language, to jeden z najpopularniejszych egzaminów językowych. TOEFL jest szczególnie przydatny dla osób, które chcą studiować za granicą i często jest wymagany jako dowód znajomości języka angielskiego przy rekrutacji na studia.

 

TOEFL składa się z 4 sekcji: czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie. Za każdą z sekcji można uzyskać maksymalnie 30 punktów, więc każda z nich jest równie ważna. Egzamin trwa 3 godziny.

 

Egzamin możesz zdawać w jednej z placówek w Polsce. Jeśli spełniasz wymagane warunki, istnieje również możliwość zdawania egzaminu z własnego domu. Dowiedz się więcej tutaj.

 

Certyfikat ważny jest przez 2 lata.

 

Certyfikaty z języka angielskiego

 

IELTS

 

IELTS to drugi obok TOEFL certyfikat akceptowany przez wiele uczelni, firm i organizacji na całym świecie.

 

Podzielony jest na cztery części: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Każda z części jest oceniana w skali 0-9.

 

Egzamin ten jest dostępny w dwóch wariantach: Academic i General Training. Wariant Academic Training jest przeznaczony dla osób, które chcą ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe lub do pracy naukowej. Wariant General Training jest przeznaczony dla osób, które chcą ubiegać się o wizę, pracę lub szkolenie zawodowe w krajach anglojęzycznych.

 

Egzamin trwa około 2 godzin i 45 minut, a wynik jest ważny przez 2 lata.

 

 

Cambridge English Qualifications

 

Egzaminy Cambridge są jednymi z najpopularniejszych certyfikatów języka angielskiego. Są one skonstruowane w taki sposób, aby oceniać cztery umiejętności językowe: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie.

 

Egzaminy Cambridge dostępne są na kilku poziomach:

 

 • A2 Key (KET)

 • B1 Preliminary (PET)

 • B2 First (FCE)

 • C1 Advanced (CAE)

 • C2 Proficiency (CPE)

 

Cambridge oferuje również certyfikaty z języka biznesowego i dla dzieci.

 

Certyfikaty Cambridge nigdy nie tracą swojej ważności, jednak w pewnych sytuacjach instytucje mogą wymagać certyfikatu, który ma nie mniej niż dwa lata.

 

Egzaminy Cambridge musisz zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ odbywają się tylko kilka razy do roku.

 

 

PTE Academic

 

PTE Academic to jeden z bardziej znanych egzaminów Pearson.

 

Jest to komputerowy test językowy, który ma na celu ocenienie poziomu znajomości języka angielskiego osób, które chcą studiować lub pracować w krajach anglojęzycznych.

 

Test trwa dwie godziny i składa się z trzech części: mówienie i pisanie, czytanie, słuchanie.

 

Testy przeprowadzane są w centrach egzaminacyjnych w całym kraju lub online.

 

Jaki egzamin certyfikujący z języka angielskiego wybrać — podsumowanie

 

 

TOEIC

 

TOEIC (Test of English for International Communication) to egzamin sprawdzający znajomość biznesowego języka angielskiego. Jest to więc główna różnica między TOEIC a np. egzaminami Cambridge, które skupiają się na ogólnej znajomości języka.

 

Test składa się z dwóch modułów: słuchanie i czytanie, oraz mówienie i pisanie. Moduły mogą być przeprowadzone oddzielnie. Wielu pracodawcom wystarczy moduł pierwszy.

 

Wyniki ważne są 2 lata.

 

 

BULATS

 

BULATS (Business Language Testing Service) to seria egzaminów językowych, które są specjalnie zaprojektowane dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności językowe w kontekście biznesowym.

 

Egzaminy BULATS są oceniane na sześciostopniowej skali, która odpowiada poziomom z CEFR.

 

BULATS są szczególnie popularne wśród osób, które pracują lub planują pracować w międzynarodowych firmach i korporacjach. Certyfikaty te są szczególnie preferowane w firmach z Azji.

 

 

 

Jaki egzamin wybrać — podsumowanie

 

Zanim postanowisz, który z egzaminów chcesz zdawać, zastanów się, do czego jest ci on tak naprawdę potrzebny. Pamiętaj, że oprócz egzaminów Cambridge, większość z nich jest ważna tylko dwa lata. Nie warto ich więc zdawać „na potem”, nie wiedząc, czy i kiedy nam się przydadzą.

 

 • Certyfikaty Cambridge potwierdzą twój poziom angielskiego i dobrze sprawdzą się na CV. 

 • Jeśli starasz się o wizę, aplikujesz do pracy za granicą lub na uniwersytet — warto rozpatrzyć IELTS lub TOEFL. Zawsze sprawdzaj, czy twój przyszły uniwersytet nie wymaga konkretnego egzaminu.

 • Natomiast, jeśli pracujesz w środowisku biznesowym, najlepszym wyborem będą TOEIC lub BULATS.

 

 

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool
Certyfikaty z języka angielskiego

Certyfikaty z języka angielskiego

24 maja 2023

W dzisiejszych czasach mamy możliwość studiowania lub pracy praktycznie na całym świecie. Czasami, musimy jednak udokumentować naszą znajomość języka angielskiego. Wtedy z pomocą przyjdą certyfikaty.

 

W poniższym artykule przyjrzymy się najczęściej wybieranym certyfikatom języka angielskiego i podpowiemy, w jakich sytuacjach się sprawdzą. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to wybór.

 


 

Spis treści:

 

 


 

 

 

Po co nam certyfikat z angielskiego?

 

 • Zacznijmy od bardzo często padającego pytania: Czy jakikolwiek z międzynarodowych egzaminów angielskiego zwalnia z egzaminu maturalnego? Niestety nie. Jedyną opcją na zwolnienie z egzaminu maturalnego jest olimpiada lub konkurs.

 • Jeżeli planujesz studia za granicą, certyfikat potwierdzający twoją wiedzę może być wymagany przez uniwersytet. Upewnij się więc już dużo wcześniej, czy i jaki certyfikat potrzebny ci będzie przy aplikacji na studia.

 • Jeśli studiujesz w Polsce, niektóre wydziały mogą zwolnić cię z uczęszczania na wykłady z angielskiego jeśli posiadasz certyfikat na danym poziomie. Wszystko zależy od kierunku i uczelni, ale warto to sprawdzić.

 • Wielu pracodawców oczekuje od kandydatów na pracę znajomości języka angielskiego na określonym poziomie. Posiadanie certyfikatu może zwiększyć szanse na zdobycie pracy, ponieważ jest niezależnym potwierdzeniem Twoich umiejętności językowych.
  Każdy może wpisać, że umie angielski na poziomie A2, ale nie każdy może to udokumentować. A krótka rozmowa kwalifikacyjna nie odda twojego poziomu tak dobrze jak certyfikat.

 • Przygotowanie się do certyfikatu pozwala bardziej ukierunkować się w nauce. Jeśli chcesz sama dla siebie poczuć, że naprawdę dobrze znasz język angielski, taki certyfikat może być świetną motywacją do nauki. Zwłaszcza że poziom językowy w polskich szkołach i na uczelniach, często pozostawia wiele do życzenia. 

 • Ostatnim, ale równie ważnym argumentem jest: Żeby pokazać sobie, że umiesz. Takie udokumentowanie swoich umiejętności pozwala pozbyć się blokad i lęku przed używaniem języka. 

 

Po co nam certyfikat z angielskiego?

 

 

Poziomy znajomości języka angielskiego

 

Gdy określamy naszą znajomość języka, najczęściej używamy poziomów określonych przez CEFR (The Common European Framework of Reference for Languages). Jest to system rekomendowany przez Radę Europy i dzieli się na sześć poziomów zaawansowania.

 

Poniżej przedstawiam krótki opis każdego z nich:

 

 

A — Poziom Podstawowy

 

 • A1 (Beginner)

 

Na tym poziomie jesteś w stanie zrozumieć i używać podstawowych zwrotów i wyrażeń, prostej gramatyki oraz zdań prostych związanych z codziennymi sytuacjami. Potrafisz opisać siebie oraz innych ludzi, oraz zadawać pytania dotyczące życia codziennego.

 

 • A2 (Elementary)

Na tym poziomie jesteś w stanie zrozumieć często używane wyrażenia i zdania. Potrafisz w prosty sposób rozmawiać o codziennych sytuacjach lub o wcześniej poznanym temacie.

 

 

B — Poziom Średniozaawansowany

 

 • B1 (Intermediate)

Na tym poziomie rozumiesz i używasz języka angielskiego w bardziej złożonych kontekstach. Potrafisz wyrazić swoje poglądy i uczestniczyć w dyskusjach dotyczących złożonych tematów.

 

 • B2 (Upper Intermediate)

Jesteś w stanie zrozumieć najważniejsze informacje z trudnych tekstów czy dyskusji. Znasz słownictwo związane ze swoją specjalizacją / pracą. Wypowiadasz się płynnie i spontanicznie oraz wyrażasz swoje poglądy na skomplikowane tematy.

 

 

C — Poziom Zaawansowany

 

 • C1 (Advanced)

 

Na tym poziomie rozumiesz i używasz języka angielskiego z dużą precyzją i swobodą. Masz bogate słownictwo i umiesz używać trudnych konstrukcji. Z łatwością porozumiewasz się z native speakerami, również w sytuacjach zawodowych.

 

 • C2 (Proficiency)

 

Rozumiesz praktycznie wszytko, co słyszysz lub o czym czytasz. Mówisz biegle. Potrafisz swobodnie wyrażać swoje myśli i uczestniczyć w skomplikowanych dyskusjach.

 

Na jakim poziomie ty jesteś?

>> Jak określić poziomy angielskiego?

 

Autor Joanna Leporowska

 

 

Absolwentka Filologii Nowogreckiej na UAM w Poznaniu, tłumaczka angielskiego, poliglotka i pasjonatka językoznawstwa. Już w przedszkolu zdecydowała, że musi "mówić jak Anglik" co przydało się, gdy przez ostatnie dziesięć zatrzymał ją wymarzony Londyn i praca dla Royal Academy of Arts czy Tate. Nauczanie języka angielskiego to pasja, w której od zawsze dąży przede wszystkim do pokazania żywego języka za regułkami książkowymi, czego w szkolnej edukacji często brakuje.

 

Najnowsze posty

25 maja 2024
W dzisiejszym świecie, w którym handel i współpraca biznesowa przekraczają granice państw, znajomość języka angielskiego
19 maja 2024
W kwestiach prawnych precyzyjne i jednoznaczne sformułowania to podstawa. W związku z tym znajomość specjalistycznego
11 maja 2024
Słownictwo związane z administracją to obszerny dział, obejmujący zagadnienia związane z organizacją codziennej pracy biura,
05 maja 2024
Rozmowy o pieniądzach są ważną częścią każdego języka. Pozwalają komunikować potrzeby i pragnienia oraz określać

© Copyright 2024 by Chatschool