© Copyright 2022 by Chatschool

Facebook - Chatschool
Instagram - Chatschool

Nauka języka to nieustanne doskonalenie swoich obecnych umiejętności, ale też równoległe zdobywanie nowych.

 

Nauka każdego języka wiąże się z poszerzaniem słownictwa, nauką przydatnych zwrotów, jak i poprawą akcentu. Doskonałym sposobem na to są lekcje z native speakerem.

 

O tym, dlaczego warto w nie zainwestować, dowiecie się z poniższego artykułu.

Kto to jest native speaker i czy warto uczyć się z nim? 

26 kwietnia 2022
kto to jest native speaker

Kto to jest native speaker?

Native speakerem można nazwać każdą osobę na świecie, która mówi w danym języku od dziecka.

 

Ty, czy Twój znajomy jesteście native speakerami języka polskiego. Twój kumpel, który urodził się w Australii i tam dorastał, jest native speakerem języka angielskiego.

 

Native speaker nie uczy się języka ojczystego w szkole językowej, czy na korepetycjach. Można rzec, że znajomość języka wyssał z mlekiem matki.

Gdy podejmujesz naukę z native speakerem, zapytaj, czy ma certyfikaty związane z nauczaniem języka obcego. Nie jest to warunek konieczny, ale pozwoli Ci oddzielić w łatwy sposób osoby, które wiedzą jak tłumaczyć gramatykę.

 

Podejrzewam, że Ty miałbyś również problem z wytłumaczeniem polskiej gramatyki osobie. To samo dotyczy native speakera języka angielskiego.

 

Uwierz mi, że jest wiele native speakerów, którzy nie są w stanie wytłumaczyć podstaw gramatycznych.

Twój native speaker może pochodzić z kraju, który znacznie się różni kulturowo od Polski. Spóźnienia na zajęcia, czy inny poczucie humoru mogą być nieodzownym elementem zajęć.

 

Warto być otwartym na nowe kultury i zmienić podejście. W ostateczności, możesz zmienić native speakera. 

 

Przewagą zajęć z nativem nad lekcjami z polskim nauczycielem jest możliwość bliższego poznania kultury danego kraju. Chodzi tu o obyczaje, literaturę, sztukę, kuchnię i typowe zwroty używane w danym kraju na co dzień. 

Wiele osób myśli, że każdy native speaker jest super nauczycielem języka angielskiego. Niestety, to nie prawda. 

 

Wielu native speakerów nie ma pojęcia jak prowadzić zajęcia, nie zna efektywnej metodologii. Często traktuje zawód lektora jako przelotne zajęcie.

Kiedy warto się uczyć z native speakerem?

Zalety nauki z native speakerem

Wady nauki z native speakerem

Opanowanie podstaw jest niezbędne do osiągnięcia lepszej znajomości języka, aby w końcu dotrzeć do poziomu natywnego. Jest on dążeniem i marzeniem wielu osób zarówno tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem, jak i tych, które ją kontynuują.

 

Znacznie łatwiej opanować podstawy języka obcego z polskim lektorem, który dokładnie objaśnia gramatykę. Na poziomach A1 i A2 uczniowie poznają średnio około 2 tysięcy najczęściej stosowanych słów i zwrotów. Bez sensu jest tracenie czasu na szukaniu znaczeń słów z native speakerem. 

 

Jest to powszechną praktyką w Chatschool, gdzie native speaker uczy dopiero od poziomu B1, kiedy słuchacz posiada już podstawową wiedzę, która pozwala mu zacząć opanowywać język na poziomie średnio-zaawansowanym.

 

Z kolei na poziomie C2 nauka z native speakerem powinna być wskazana, ponieważ poziom natywny oznacza posługiwanie się „żywym językiem”.

Native speaker pomoże nam opanować zwroty charakterystyczne dla danego języka. Mowa tu o idiomach i slangu, który jest stosowany w codziennych sytuacjach.

 

To wszystko sprawi, że nabierzemy pewności językowej, dzięki czemu lepiej odnajdziemy się wśród ojczystych mówców danego języka.

 

Dużo polskich lektorów nie zna zaawansowanego słownictwa lub wyrażeń nie występujących w książkach, ponieważ nie mieli gdzie tego się nauczyć.

1. Pozbycie się strachu

2. Akcent

3. Slang

2. Kultura

3. Wiedza na temat nauczania

1. Gramatyka

Angielski jest używany i potrzebny wszędzie, dlatego najważniejsze jest to, aby pozbyć się strachu przed mówieniem. Nauka języka obcego z native speakerem pozwala przełamać tą barierę strachu.

 

Człowiek przestaje się wstydzić swoich błędów oraz mówi z większym luzem już po kilku zajęciach. Nagle zdaje sobie sprawę, że native speaker rozmawia z nim jak równy z równym. 

 

Pojawia się pytanie: Jeśli 1 native speaker przekonał się do nas, to czemu by nie reszta?

Mówienie jest też nieodzowną częścią każdej rozmowy rekrutacyjnej, dlatego ważne jest nie tylko okonstruowanie poprawnych wypowiedzi, ale też ich wymowa z poprawnym akcentem.

 

Temu służą konwersacje, angielski podobnie jak wszystkie inne języki wiąże się z określonymi zasadami wymowy i stawiania akcentu.

 

Native speaker znacznie lepiej wyłapie błędy w wymowie, niż polski nauczyciel, ponieważ język obcy towarzyszy mu na codzień.

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool
Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool