Platforma do nauki angielskiego na żywo z lektorami I Chatschool

Bezpłatna lekcja

Umów bezpłatną lekcję

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool

Bajki po angielsku dla dzieci

 

Ilość bajek, jaką można znaleźć w internecie może przyprawić o zawrót głowy. Spieszę więc z listą bajek, które są sprawdzone i polecane. Jeśli chcesz znaleźć bajki z napisami, dobrą opcją będzie Netflix lub inna platforma streamingowa.


 

 • Sesame Street — czyli Ulica Sezamkowa, na której wychowało się już kilka generacji dzieci. Co ciekawe, w przeszłości robiono nawet badania, z których wynikało, że dzieci w wieku 3-5 lat, które regularnie oglądały Ulicę Sezamkową, miały bogatsze słownictwo, czytały szybciej i ogólnie radziły sobie lepiej z nauką. Pomimo że badania te dotyczyły dzieci, których angielski był pierwszym językiem, jest to niewątpliwie dowód na to, że ten program wie, jak trafić do dziecka.

 

Całe odcinki Sesame Street na YouTube

 

 

 

 • Daniel Tiger’s Neighbourhood — bajka o czteroletnim tygrysku (Daniel Tiger). Dzieci poprzez przygody tygryska i jego przyjaciół, uczą się podstawowych umiejętności i uczą się rozumieć swoje emocje. Duży nacisk kładziony jest na wartość przyjaźni i rodziny.

 

Bajka dostępna m.in. na Netflix i YouTube.

 

 

 

 • Peppa Pig — chyba jedna z bardziej znanych i lubianych bajek dla małych dzieci. Świnka Peppa, jej rodzina i przyjaciele doświadczają wielu przygód i uczą się czegoś nowego każdego dnia. Plusem w nauce będzie prosty i powtarzalny język.

 

Świnka Peppa na YouTube

 

 

 

 • Arthur — rekomendowana dla dzieci powyżej piątego roku życia. Od głównego bohatera — Arthura, dzieci nauczą się rozwiązywać problemy, nawiązywać nowe przyjaźnie i radzić sobie ze strachem w codziennych sytuacjach.

 

Arthur na YouTube

 

 

 • Martha Speaks  — opcja dla starszych dzieci. Bajka opowiada o psie, który nagle zaczyna mówić w ludzkim języku. Seria jest adaptacją książek Susan Meddaugh. Bajka uczy słownictwa używanego przez młodych ludzi, a każdy odcinek skupia się na jednym temacie, podkreślając związane z nim słownictwo.

 

 

 

 • The Magic School Bus — pomimo że jest to bajka z lat 90., nadal jest uwielbiana przez starsze dzieci (i ich rodziców, a to jest równie ważne). Oparta na serii bestsellerowych książek, opowiada o nauczycielce i jej klasie. Dzięki magicznemu autobusowi doświadczają oni przygód i poznają tajniki nauki.

 

 

 

 • Word Girl — to idealna bajka do wzbogacania słownictwa swoich młodych odbiorców. Główna bohaterka stawia czoła złym charakterom i pokonuje ich dzięki swojej inteligencji i zasobie słownictwa. W każdym odcinku dzieci uczą się wymowy trudnych słów. Polecana jest dla starszych dzieci. 

 

 

 

 

Bajki po angielsku dla dorosłych

 

Bajki kierowane dla dorosłych są przydatne, jeśli czujesz, że brakuje Ci słownictwa potocznego. Większość takich bajek pełna jest śmiesznych sytuacji, ale i wulgaryzmów, przemocy (czasami) i dość drastycznego podejścia do poważnych tematów (zwłaszcza South Park).

 

Jeśli wolisz wersję z napisami, platformy streamingowe posiadają wiele tego typu bajek, jak i również japońskich anime.

 

Oto kilka przykładów na początek. Większość z nich ma już wiele sezonów, więc jeśli któraś z opcji Ci się spodoba, czeka Cię spora dawka nadrabiania.

 

 

 

 

Zakończenie

 

Jeśli chcesz używać bajek do własnej nauki języka, znajdź serię, której zrozumienie sprawia Ci lekkie trudności. Wtedy masz lepszą orientację, na czym musisz się skupić (np. na rozumieniu ze słuchu, bez napisów).

 

Jeśli uczysz się z dzieckiem, pamiętaj, żeby utrzymać naukę w ramach zabawy. Jeśli dziecko ma problemy lub czuje się sfrustrowane, zwolnij tempo, znajdź łatwiejszą bajkę. Jeśli dziecko poczuje presję, może go to zrazić do języka.

 

Miłej nauki poprzez zabawę!

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool
Bajki po angielsku

Bajki po angielsku

16 marca 2023

Bajki to naprawdę świetny pomysł na naukę języka, dla dzieci i dorosłych. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby oglądanie bajek było nie tylko nauką przyjemną, ale i efektywną.

 

Pomimo że poniższe wskazówki kierowane są przede wszystkim do rodziców, którzy chcą rozwijać znajomość języka obcego u swoich dzieci, warto z nich skorzystać, również we własnej edukacji językowej.

 


 

Spis treści:

 

 


 

Jak nie oglądać bajek po angielsku?

 

 

Jak nie oglądać bajek po angielsku?

 

Używanie kreskówek jako sposobu zaznajomienia dzieci z językiem obcym jest świetnym pomysłem. Jedak, żeby było to doświadczenie efektywne, nie wystarczy tylko włączyć bajkę i myśleć, że dziecko samo wchłonie nowy język jak gąbka.

 

Mózgi dzieci są bardzo plastyczne i szybko zapamiętują nowe informacje. Niestety pasywne oglądanie bajek sprawi co najwyżej, że dziecko zaznajomi się z brzmieniem nowego języka i samo wyłapie może kilka, często powtarzających się słówek.

 

Czas spędzony na oglądaniu bajek musi być o wiele bardziej interaktywny, aby przyniósł rezultaty.

 

Warto w tym momencie napisać, że podejście, jakie opiszę poniżej, nie odnosi się jedynie do dzieci. Nawet jako dorosły uczący się języka obcego, zauważysz o wiele większe postępy, jeśli zaangażujesz się w naukę, a nie tylko pasywnie oglądał filmy lub kreskówki na Netflixie.

 

>> Strony do nauki języka angielskiego

 

 

 

Dlaczego bajki są dobre do nauki języka obcego?

 

Zarówno dorośli, jak i dzieci o wiele łatwiej uczą się nowych informacji, jeśli są zainteresowani i zaangażowani.

 

Jeśli na przykład lubisz czytać kryminały, lepszym rozwiązaniem dla Ciebie może być np. czytanie anglojęzycznych książek, ponieważ z ekscytacją będziesz się przebijać nawet przez najtrudniejsze zagadnienia gramatyczne, aby dowiedzieć się, kto zabił.

 

Dzieci uwielbiają bajki i mogą oglądać jeden odcinek nieskończoną ilość razy. To jest świetny start do nauki języka, która opiera się właśnie na powtarzaniu nowych słów i wyrażeń.

 

Dlaczego bajki są dobre do nauki języka obcego?

 

Zmień swoje podejście do bajek

 

Wiele dorosłych traktuje czas na bajkę, jako chwilę oddechu, kiedy dziecko samo się sobą zajmie, a my w tym czasie zrobimy coś innego.

 

Nie ma w tym nic złego, ale jeśli włączamy bajkę w języku obcym w celu edukacyjnym, takie podejście niestety nie zda egzaminu.

 

Warto zmienić perspektywę. Oglądanie bajek po angielsku to czas nauki nie tylko dla Twojego dziecka, ale i dla Ciebie!

 

Myślisz może, że niczego już się nie nauczysz z bajki, jeśli jesteś na poziomie C2, ale będziesz zaskoczony, jakie ciekawostki językowe możesz wyłowić, jeśli podejdziesz do tego zadania z otwartym umysłem.

 

Jeśli Twój poziom angielskiego pozostawia jeszcze dużo do życzenia, jest to świetny moment, any polepszyć swój akcent czy słownictwo.

 

Podchodząc do oglądania bajek po angielsku jako doświadczenia, które również Ciebie może czegoś nauczyć, sprawi, że chętniej znajdziesz czas na aktywną naukę z dzieckiem. 

 

 

 

Jak efektywnie oglądać bajki po angielsku?

 

Jak efektywnie oglądać bajki po angielsku?

 

Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, aby czas spędzony na nauce poprzez bajki sprawiał nam przyjemność i dawał rezultaty.

 

 1. Wybierz bajkę.

 

Warto, żeby wybrana przez nas bajka spełniała kilka warunków.

 

Oczywiście musi się spodobać dziecku…i nam. Jako że chodzi tu o naukę języka — czy słownictwo używane w bajce jest przydatne w życiu codziennym? Czy nie znając języka, dziecko będzie mogło nadal zrozumieć, o co chodzi w bajce?

 

To wszytko ułatwi Ci start. Jako że Ty również masz brać udział w aktywnym oglądaniu bajki, wybierz coś, co Ci się nie znudzi po jednym odcinku.

 

Jeśli sam/a uczysz się angielskiego, łatwiej będzie, jeśli znajdziesz bajkę z napisami w języku polskim.

 

 1. Obejrzyj ją.

 

Obejrzyj bajkę sam/a lub z dzieckiem (pamiętaj, że dzieci nie mają problemu z oglądaniem jednego odcinka kilka razy).

 

Postaraj się jak najwięcej zrozumieć lub skorzystaj z napisów (bajki na Netflix są do tego idealne). Wybierz wyrażenia lub słówka, które możesz użyć w codziennym życiu. Jeśli np. zbliżają się święta Bożego Narodzenia, odcinek świąteczny będzie idealnym rozwiązaniem.

 

 1. Zrób notatki.

 

Spokojnie, nie chodzi tu o wielkie notowanie. Zapisz po prostu kilka słówek lub wyrażeń, na które zwrócisz uwagę dziecka, gdy wspólnie będziecie oglądać ten odcinek.

 

Dotychczasowe punkty to na razie głównie nauka dla rodzica. Teraz czas na edukacyjną zabawę z dzieckiem.

 

 1. Obejrzyj bajkę z dzieckiem.

 

Oglądając bajkę z dzieckiem, zwróć jego uwagę na zanotowane przez ciebie wcześniej słówka. Gdy nie znamy języka, wszystkie słowa wydają się zlewać w jedno. Wyszczególnianie słówek i ich wspólne powtarzanie, powoli nada językowi innego rytmu.

 

Jak oglądać bajki po angielsku? - obejrzyj bajkę z dzieckiem

 

Oto kilka dodatkowych wskazówek:

 

 • Możesz powoli i wyraźnie powtórzyć wybrany wyraz lub wyrażenie (np. to cook dinner). Odwołać się do waszego codziennego życia i powiedzieć, że wy też zaraz pójdziecie do kuchni, aby cook dinner. 

 • Przez następne dni używaj poznanych słówek, kiedy tylko nadarzy się możliwość. Gdy sprzątacie mieszkanie, nazywaj przedmioty po angielsku, przy obiedzie nazwij warzywa po angielsku itd. W taki sposób powtórzycie słownictwo z jednego, wybranego odcinka.

 • Zadając dziecku pytania, wtrącaj wyrażenia z bajki. Nie musisz od razu budować całych zdań po angielsku. Nawet jeśli dziecko odpowiada w języku ojczystym, nadal uczy się obcych zwrotów i coraz więcej rozumie z obcego języka.

 • W odcinku są piosenki? Super! Wspólna nauka piosenek i ich wykonywanie to najbardziej angażujące zajęcie dla rodziców i dzieci. Te słówka zostaną zapamiętane najszybciej.

 

>> Angielskie piosenki świąteczne

>>Piosenki do nauki angielskiego

 

Autor Joanna Leporowska

 

 

Absolwentka Filologii Nowogreckiej na UAM w Poznaniu, tłumaczka angielskiego, poliglotka i pasjonatka językoznawstwa. Już w przedszkolu zdecydowała, że musi "mówić jak Anglik" co przydało się, gdy przez ostatnie dziesięć zatrzymał ją wymarzony Londyn i praca dla Royal Academy of Arts czy Tate. Nauczanie języka angielskiego to pasja, w której od zawsze dąży przede wszystkim do pokazania żywego języka za regułkami książkowymi, czego w szkolnej edukacji często brakuje.

 

Najnowsze posty

25 maja 2024
W dzisiejszym świecie, w którym handel i współpraca biznesowa przekraczają granice państw, znajomość języka angielskiego
19 maja 2024
W kwestiach prawnych precyzyjne i jednoznaczne sformułowania to podstawa. W związku z tym znajomość specjalistycznego
11 maja 2024
Słownictwo związane z administracją to obszerny dział, obejmujący zagadnienia związane z organizacją codziennej pracy biura,
05 maja 2024
Rozmowy o pieniądzach są ważną częścią każdego języka. Pozwalają komunikować potrzeby i pragnienia oraz określać

© Copyright 2024 by Chatschool