It is argued that teaching art at school is a waste of time and funding that could be spent elsewhere. I strongly disagree with that statement. I believe that creativity is essential to our survival, and exposing children to art from an early age can help them cope with problems in adult life.
Various studies have proven that art stimulates our brain and improves our memory. Children who learn about art are better at problem-solving and critical thinking, and such skills are invaluable not only in school but also in life in general.
Moreover, we cannot forget about the power of imagination and emotional expression. A lot of adults do not know how to cope with their feelings or how to communicate them. Art not only provides a safe space that we can escape to in times of trouble, but also gives us tools to understand life.
In addition to this, I don’t think anyone could imagine our existence without art, music or literature. Art helps us navigate through life and enjoy it a bit more at the same time.
To sum up, educating our children about art is one of the most important things we can do for their all-round development.
Na koniec zapraszamy na video podsumowujące:
Pisząc opinion essay Twoim zadaniem jest przedstawić swoją opinię na jakiś temat i poprzeć ją przykładami i argumentami. Zanim zabierzesz się do pisania, warto poznać dokładnie zasady i strukturę takiej rozprawki.
Poniższy artykuł przyda się każdemu, kto planuje zdawać jeden z egzaminów Cambridge, IELTS czy maturę rozszerzoną z angielskiego.
Spis treści
Rozprawka for and against (czyli za i przeciw) polega na przedstawieniu argumentów za i przeciw na zadany temat bez wyrażania własnej opinii. W rozwinięciu warto przedstawić dwa lub trzy argumenty za i przeciw i poprzeć je przykładami. Dopiero na koniec, po podsumowaniu tematu, możemy wspomnieć o naszej osobistej opinii.
Opinion essay, czyli rozprawka z opinią, opiera się na naszej osobistej opinii, którą nakreślamy już na samym początku. Skupiamy się na przekonaniu czytelnika do naszej tezy. Możemy odwołać się do kontrargumentów, ale nie jest to konieczne.
Pamiętaj o odpowiednim stylu (pół-formalny). Staraj się używać zaawansowane konstrukcje gramatyczne i słownictwo. Nie używaj skrótów czy wyrażeń potocznych.
Już na samym początku postaw swoją tezę i nie zmieniaj jej. Nie ważne jest czy naprawdę tak uważasz. Wybierz stronę argumentu, którą jesteś w stanie poprzeć lepszymi argumentami.
Najlepiej, żeby Twoja rozprawka składała się z 4-5 akapitów. Zazwyczaj wymagane jest około 250 słów. Rozprawka powinna składać się ze wstępu, w którym stawiamy tezę, rozwinięcia (2-3 akapitów) i zakończenia.
Zanim zaczniesz pisać tekst, zapisz sobie 2-3 argumenty, które rozwiniesz i zanotuj przydatne słownictwo.
Sprawdź również: Jak napisać email po angielsku?
Poniższy schemat jest tylko jedną z możliwości, jakie możesz wykorzystać w trakcie pracy nad rozprawką z opinią. W rozwinięciu możesz nawiązać do jakiegoś kontrargumentu, aby w taki sposób jeszcze mocniej zaznaczyć swoje zdanie.
Autor Joanna Leporowska
Absolwentka Filologii Nowogreckiej na UAM w Poznaniu, tłumaczka angielskiego, poliglotka i pasjonatka językoznawstwa. Już w przedszkolu zdecydowała, że musi "mówić jak Anglik" co przydało się, gdy przez ostatnie dziesięć zatrzymał ją wymarzony Londyn i praca dla Royal Academy of Arts czy Tate. Nauczanie języka angielskiego to pasja, w której od zawsze dąży przede wszystkim do pokazania żywego języka za regułkami książkowymi, czego w szkolnej edukacji często brakuje.
© Copyright 2024 by Chatschool