Platforma do nauki angielskiego na żywo z lektorami I Chatschool

Bezpłatna lekcja

Umów bezpłatną lekcję

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool

System kafeteryjny – przykłady i porównanie

 

Funkcjonujące w Polsce systemy kafeteryjne różnią się od siebie pod względem oferty benefitów i dostępnych funkcjonalności. Oto najpopularniejsze z nich.

 

 

MyBenefit

 

System kafeteryjny MyBenefit wyróżnia się szeroką ofertą korzyści przy jednoczesnej łatwości obsługi. Katalog benefitów jest na bieżąco aktualizowany. Uwzględnia rozrywkę, sport, wypoczynek, zakupy online oraz telemedycynę. Wybór świadczeń ułatwiają zawarte na stronie inspiracje dla użytkowników oraz prosta wyszukiwarka.

 

System kafeteryjny – przykłady i porównanie

 

Platforma dostępna jest przez 24 godziny na dobę, a wybrane benefity realizowane są od razu, bez konieczności oczekiwania na dostawę – większość świadczeń ma formę elektronicznego kodu, nie wymaga więc tradycyjnej dystrybucji.

 

Ponadto, MyBenefit zapewnia pracodawcom łatwą obsługę świadczeń abonamentowych oraz dostarcza przejrzyste rozliczenia i raporty.

 

 

Motivizer

 

Kafeteria Motivizer w swojej ofercie podkreśla podejście wellbeing (ang. dobrobyt, dobre samopoczucie). Skupia się na potrzebie wspierania pracowników, proponując im usługi boostujące zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Ponadto, zapewnia integrację z aplikacjami sportowymi Google Health, Suunto, Strava oraz Garmin.

 

Platforma Motivizer wykorzystuje mechanizmy gier i social mediów. Zachęca do organizacji jubileuszów, grup sportowych, eventów i całych społeczności. Pozwala także na docenianie indywidualnych pracowników oraz prowadzenie zbiórek środków w skarbonce charytatywnej.

 

Motivizer działa 24 godziny na dobę przez cały rok. Posiada wewnętrzny sklep z wyborem usług i rabatów dla pracowników i oferuje integrację z innymi świadczeniami, które zapewnia firma.

 

 

Medicover Benefits

 

Podobnie jak Motivizer, system kafeteryjny Medicover Benefits kładzie nacisk na utrzymanie pracowników w dobrostanie fizycznym i mentalnym. Platforma dba o zdrowie całej firmy – ułatwia pracę działów HR, wspomaga pracodawców w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy oraz zapewnia swobodny wybór świadczeń dla wszystkich pracowników.

 

Stale rozbudowywana oferta Medicover Benefits uwzględnia m.in. opiekę medyczną, ubezpieczenia, pożyczki pracownicze, karty sportowe, bilety do kin i teatrów, wczasy pod gruszą i oferty specjalne na zakupy u wybranych partnerów.

 

Co więcej, Medicover Benefits zapewnia dedykowane raporty dla pracodawców oraz wszystkie dostępne opcje finansowania benefitów pozapłacowych – poprzez środki ZFŚS, środki obrotowe oraz płatności ze środków własnych pracownika.

 

 

Nais

 

Twórcy tego systemu benefitów wierzą, że firmy, które skupiają się na swoich pracownikach, częściej odnoszą sukces. Dlatego kafeteria Nais za cel stawia sobie podniesienie poziomu satysfakcji i zaangażowania, integrację oraz zmniejszenie rotacji kadry.

 

System kafeteryjny a składki ZUS

 

Ofertę Nais wyróżniają unikalne moduły. Jednym z nich są wyzwania – platforma umożliwia rzucenie wyzwania całej firmie, które zaangażuje i zintegruje wszystkich pracowników. Może to być zarówno udział w maratonie, jak i przeczytanie książki. Innym ciekawym dodatkiem są prezenty Nais Box, które pracownicy mogą wręczać sobie nawzajem oraz opcja organizacji zrzutek.

 

Nais zapewnia także dostęp do bazy wiedzy dla pracowników, badania opinii o firmie oraz asystę w udzielaniu feedbacku pracownikom.

 

 

Carrotspot

 

Platforma Carrotspot pozwala na pełne dostosowanie oferty do własnych potrzeb – pracodawca wybiera i płaci za tylko te moduły, które uzna za przydatne w swojej organizacji. Elastyczny cennik pozwala na skrojenie usług nie tylko na miarę indywidualnych potrzeb, ale i budżetu firmy.

 

Carrotspot to kompletne narzędzie do zarządzania procesami w dziale HR – od obsługi abonamentów, przez kafeterię benefitów i tworzenie programów motywacyjnych, aż po szczegółowe analizy.

 

Ponadto, zespół Carrotspot oferuje pełne wsparcie w integracji platformy z systemami, na bazie których funkcjonuje dana firma.

 

 

 

System kafeteryjny a składki ZUS

 

System kafeteryjny umożliwia pracodawcom obsługę Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych poprzez platformę internetową. Zbierając wszystkie środki w jednym miejscu możesz mieć pewność, że wydatkowane są we właściwy i zgodny z obowiązującą ustawą sposób.

 

Środki pochodzące z ZFŚS są wolne od podatku do kwoty 2000 złotych na osobę rocznie. Muszą być jednak przydzielane w określony sposób – najwięcej trafia do najmniej zamożnych, a najmniej do najbogatszych. Szczegóły dysponowania funduszem reguluje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 roku.

 

 

 

Szkoła języka angielskiego dla dorosłych Chatschool
System kafeteryjny

System kafeteryjny

07 kwietnia 2024

Aby przyciągnąć i zatrzymać najwyższej klasy talenty, pracodawcy muszą dbać o motywację swojej kadry, oferując potencjalnym pracownikom rozmaite szkolenia czy benefity. Systemy kafeteryjne to na dzisiejszym rynku świadczeń pozapłacowych już nie tylko zachęta dla kandydatów, ale także – standard organizacji.

 

Rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej elastyczności. System kafeteryjny pozwala na samodzielny wybór benefitów i dostosowanie ich do własnych potrzeb. Dzięki temu pracownicy są bardziej zadowoleni z oferowanych świadczeń, a pracodawcy dysponują skutecznym narzędziem motywacji.

 

Z roku na roku przybywa coraz więcej platform benefitowych, oferujących sprawne zarządzanie ofertą świadczeń. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy? Na czym polega kafeteryjny system wynagrodzeń i jak nim zarządzać?

 


 

Spis treści:

 

 


 

 

 

System kafeteryjny – co to jest?

 

System kafeteryjny (cafeteria plan) to system wynagrodzeń pozapłacowych, umożliwiający pracownikom dostęp do oferty świadczeń, z których mogą korzystać w ramach określonego limitu. To zarazem jeden z elementów składających się na kulturę organizacji. W ramach kafeterii każdemu z członków organizacji przypisane zostaje indywidualne konto na platformie internetowej. Zbierane są na nim środki w postaci punktów, które można wymienić na zakupy lub zniżki w konkretnej sieci sklepów, wejściówki, vouchery, bilety i inne.

 

Pracownicy samodzielnie decydują, na jakie benefity chcą przeznaczyć swoje środki. Mogą wymieniać je od razu lub poczekać, aż ilość zebranych punktów pozwoli na zdobycie bardziej wartościowego bonusu.

 

Benefity oferowane przez systemy kafeteryjne są zwyczajowo finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Wyjątkiem są karty sportowe, ubezpieczenia grupowe oraz pakiety medyczne, które wymagają całościowego lub częściowego pokrycia kosztów ze strony pracownika. Są one udostępniane użytkownikom platform benefitowych w zależności od decyzji pracodawcy.

 

System kafeteryjny – co to jest?

 

 

Wady i zalety systemu kafeteryjnego

 

Wynagrodzenie kafeteryjne niesie ze sobą szereg pośrednich i bezpośrednich korzyści – zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wpływa m.in. na budowanie pozytywnej atmosfery i kultury organizacyjnej, wzrost zaangażowania pracowników, ograniczenie rotacji kadry oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy, wyróżniającego ją na rynku pracy.

 

Największą zaletą systemów kafeteryjnych jest ich elastyczność. Odpowiadają na różnorodne oczekiwania użytkowników i są w pełni dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Co więcej, dostępne są online, dzięki czemu można z nich korzystać w każdym miejscu i czasie – także poza pracą.

 

Potrzeby użytkowników kafeterii zależą od wielu czynników – m.in. wieku, płci i trybu życia. Miłośnicy podróży chętniej skorzystają z dofinansowania do wyjazdu, z kolej starsi pracownicy bardziej docenią ofertę świadczeń medycznych. Samodzielne dobieranie benefitów i tworzenie własnych pakietów sprawia, że kadra jest bardziej zmotywowana do codziennej pracy, ponieważ odczuwa realny wpływ swoich wysiłków na jakość otrzymywanego wynagrodzenia.

 

Funkcjonalność systemów kafeteryjnych ułatwia pracodawcom proces zarządzania benefitami. Większość platform umożliwia przypisanie pracowników do konkretnych grup dochodowości i na tej podstawie automatycznie zasila ich konta odpowiednią ilością środków.

 

Wady i zalety systemu kafeteryjnego

 

Ponadto, zebranie wszystkich benefitów w jednym miejscu usprawnia zarządzanie budżetem i dysponowanie świadczeniami pozapłacowymi.

 

Mimo tego, wynagrodzenie kafeteryjne nie stanowi idealnego rozwiązania dla każdej firmy. Przed wdrożeniem tego systemu należy się zastanowić, czy wybrana platforma oferuje benefity, które faktycznie byłyby atrakcyjne dla pracowników. Co więcej, nawet mając dostęp do oferty kafeteryjnej, użytkownicy często zapominają o swoich kontach i nie korzystają z zebranych punktów. Dlatego system kafeteryjny wymaga dobrej i stałej komunikacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

 

 

 

Jak wygląda oferta kafeteryjna?

 

Oferta kafeteryjna powinna być dopasowana do potrzeb konkretnej firmy. Musi brać pod uwagę preferencje i oczekiwania zatrudnionych w niej osób, ich wiek, płeć, sytuację rodzinną, przyzwyczajenia i tryb pracy. System benefitów powinien uwzględniać świadczenia związane z różnymi obszarami życia, m.in. sposobem spędzania wolnego czasu, rozwojem personalnym oraz bezpieczeństwem zdrowotnym.

 

Przykładowa oferta kafeteryjna może zawierać:

 

 • zniżki w konkretnej sieci sklepów,

 • wejściówki, vouchery (m.in. na siłownię, do teatru czy kina),

 • bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne,

 • opłacone z góry karty,

 • bony podarunkowe,

 • kupony na lunch w stołówce firmowej,

 • karty sportowe,

 • opcje na akcje,

 • dofinansowania do kursów i szkoleń,

 • dodatkowe ubezpieczenie,

 • dodatkowe płatne dni urlopowe,

 • dofinansowanie do składek emerytalnych,

 • pakiet medyczny.

 

Jagoda: Filolożka, językoznawczyni i tłumaczka angielskiego.

Autor Jagoda

 

 

Filolożka, językoznawczyni i tłumaczka angielskiego. Wychowała się na brytyjskich klasykach literatury – po latach czyta je ponownie, tym razem w oryginale. Pasjonuje się angielskimi dialektami, które eksploruje podczas wymiany listów z pen pals z Kanady i Australii. Podczas nauki języków stawia na praktyczne podejście i poznawanie fraz przydatnych w codziennych sytuacjach.

 

Najnowsze posty

25 maja 2024
W dzisiejszym świecie, w którym handel i współpraca biznesowa przekraczają granice państw, znajomość języka angielskiego
19 maja 2024
W kwestiach prawnych precyzyjne i jednoznaczne sformułowania to podstawa. W związku z tym znajomość specjalistycznego
11 maja 2024
Słownictwo związane z administracją to obszerny dział, obejmujący zagadnienia związane z organizacją codziennej pracy biura,
05 maja 2024
Rozmowy o pieniądzach są ważną częścią każdego języka. Pozwalają komunikować potrzeby i pragnienia oraz określać

© Copyright 2024 by Chatschool